"AKP vatandaşı değil çıkar çetelerini zenginleştiriyor."

  İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, “ AKP iktidarında yapılan hesaplar millet esaslı değil, yandaş esaslı yapılmaktadır” dedi. Vatandaşları...

  İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, “ AKP iktidarında yapılan hesaplar millet esaslı değil, yandaş esaslı yapılmaktadır” dedi. Vatandaşların finanse erişemediğini kaydeden Ataş, ”Krediye gerçekten ihtiyacı olan esnaf, KOBİ, sanayici AKP'nin yandaş kontenjanına takılıyor, hakkı olan krediyi dahi alamıyor” diye konuştu. “ Türkiye Cumhuriyeti’nin önemli kaynaklarının AKP iktidarı döneminde yandaşlar tarafından rehin alındığı görülüyor” diyen Ataş,  “AKP kamunun kaynakları adil dağıtmıyor, millet için değil yandaş için harcıyor” ifadelerini kullandı.

KREDİYE GERÇEKTEN İHTİYACI OLAN ESNAF, KOBİ, SANAYİCİ AKP'NİN YANDAŞ KONTENJANINA TAKILIYOR, HAKKI OLAN KREDİYİ DAHİ ALAMIYOR

“Yandaş şirketler doğru düzenli teminat göstermeden kamu bankalarından milyonlarca liralık kredilere ulaşırken krediye gerçekten ihtiyacı olan esnaf, KOBİ, sanayici AKP'nin yandaş kontenjanına takılıyor” diyen Milletvekili Ataş, şunları söyledi: Kamu kaynaklarının etkili ve adil bir şekilde kullanılması, bu ülkenin ekonomik büyümesi, toplumsal kalkınma ve vatandaşların refahını artırma sürecinde hayati bir olaydır. Ancak AKP iktidarında kamunun kaynakları adil ve şeffaf dağıtılmamakta, millet için değil yandaş için harcanmaktadır. Kredi Garanti Fonu ve devlet bankalarının kredi politikaları, diğer tüm kamu kaynaklarında olduğu gibi kamu kaynaklarının yandaşlara nasıl aktarıldığını açıkça göstermektedir. Kredi Garanti Fonunun kötü niyetli kullanımı, adaleti ve şeffaflığı zedelerken özellikle yandaşlara kaynak sağlandığı yönündeki iddialar kamuoyunu ciddi şekilde rahatsız etmektedir. Bu fonun amacı, bugün AKP iktidarının kötü ekonomi politikaları yüzünden finansmana erişemeyen küçük ve orta ölçekli işletmelerin finansmana erişimini kolaylaştırmak olmalıdır. Ancak görüyoruz ki bu kaynaklar şeffaf olmayan bir şekilde ve belirli bir kesime avantaj sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Maalesef, Kredi Garanti Fonunun kullanımında gördüğümüz tablo, devlet bankalarının verdikleri kredilerle de aynen geçerlidir. Yandaş şirketler doğru düzenli teminat göstermeden kamu bankalarından milyonlarca liralık kredilere ulaşırken krediye gerçekten ihtiyacı olan esnaf, KOBİ, sanayici AKP'nin yandaş kontenjanına takılıyor, hakkı olan krediyi dahi alamıyor.
KAYNAKLAR AKP TARAFINDAN REHİN ALINMIŞTIR
Türkiye Cumhuriyeti’nin önemli kaynaklarının AKP iktidarı döneminde yandaşlar tarafından rehin alındığını ifade eden İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, “Bu, ülkemizin geleceği ve milletimizin refahı adına ciddi bir tehdittir. Kur korumalı mevduat hesapları, Hazine garantili projeler, faiz ödemeleri, kamu kredilerinin dağıtılması gibi uygulamaların arkasında ülkemizin kaynaklarının yandaşlara aktarılması amacı bulunmaktadır. 85 milyonun parası olan Türkiye Cumhuriyeti’nin bütçesi AKP dönemindeki bu tip uygulamalarla yandaşlara, saray çevresine, gizli ortaklı şirketlere, cemaat ve tarikatların vakıf ve derneklerine aktarılmakta, kamunun parası ve gücü kullanılarak sermayenin hızla el değiştirilmesi sağlanmaktadır” dedi.
AKP İKTİDARINDA YAPILAN HESAPLAR MİLLET ESASLI DEĞİL, YANDAŞ ESASLI YAPILMAKTADIR
AKP’nin hayata geçirdiği uygulamalarla çıkar gruplarının zenginleştiğini vurgulayan Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, “Bugün, AKP iktidarı, istediği kişi ve şirketin batmasını sağlarken bundan boşalan yerlere istediği kişileri ve şirketleri getirmektedir. Bu uygulamalar sadece belirli bir çıkar grubunun zenginleşmesine hizmet ederken ülkemizin her geçen gün geriye gitmesine de sebep olmaktadır. Yani, görülmektedir ki AKP iktidarında yapılan hesaplar millet esaslı değil, yandaş esaslı yapılmaktadır. AKP iktidarında projeler millet için değil, bir avuç azınlığın zenginliğine zenginlik katmak için planlanmaktadır. Üstelik yargıdaki yozlaşma yüzünden, Sayıştay’ın etkisiz hâle getirilmesi yüzünden, denetim mekanizmalarının yok edilmesi yüzünden bu konuda hesap dahi sorulamamaktadır” diye konuştu.
MİLLETİMİZİN ALIN TERİ OLAN PARASININ NASIL KULLANDIRILDIĞINI DENETLEMEK MECLİS’İN EN TEMEL VAZİFESİDİR
Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) görevini de hatırlatan İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, “Türkiye’nin ekonomik kaynaklarının adil ve etkin bir şekilde kullanılması için çaba harcamak, milletimizin alın teri olan parasının nasıl kullandırıldığını denetlemek Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin en temel vazifesidir” şeklinde konuştu.

23 Kas 2023 - 19:41 Kayseri- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günaydın Kayseri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günaydın Kayseri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günaydın Kayseri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günaydın Kayseri değil haberi geçen ajanstır.