“ISRAR” EDERKEN BİR KEZ DAHA DÜŞÜNÜN

Kayseri Barosuna kayıtlı Avukat Niyazi Ünalmış, Türk Ceza Kanunu ve Ceza Muhakemeleri Kanunu'nda yapılan ve resmi gazetede yayımlanan değişiklikler hakkında kamuoyuna bilgi verdi.

Büyütmek için resme tıklayın

AVUKAT NİYAZİ ÜNALMIŞ ÖNEMLİ BİLGİLENDİRMELERDE BULUNDU

Başta kadına ve sağlık çalışanına yönelik şiddetin önlenmesi ve iyi hâl indiriminin kaldırılması dahil caydırıcılığın artması adına pek çok konuda önemli değişiklikler yapıldığını belirten Ünalmış, “ ‘Israrlı takip’ adlı yeni bir suç tipi Türk Ceza Kanunu’na eklenmiştir.” Dedi.

“ISRAR” EDERKEN BİR KEZ DAHA DÜŞÜNÜN

Ünalmış açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

KRAVAT TAKMAK, KİBAR KONUŞMAK VS. ŞEKLİ DAVRANIŞLAR İYİ HÂL İNDİRİM SEBEBİ SAYILMAYACAK

“Yapılan değişiklikler dahilinde; iyi hal indirimi olarak da bilinen, Türk Ceza Kanunu 62/2 maddesinde düzenlenen kanun maddesi değiştirilerek, hâkime verilen takdiri indirim sebeplerinin kapsamı daraltılmış, duruşma sırasında mahkemeyi etkilemeye yönelik, şekli tutum ve davranışlar (kılık kıyafetine özen göstermesi, kibar konuşması vs.) gibi sadece şekli davranışlar takdiri indirim nedeni olmaktan çıkarılmıştır.

Türk Ceza Kanunu Ve Ceza Muhakemeleri Kanununda yapılan 12.05.2022 tarihli, 7406 sayılı kanun değişikliği gereğince, şekli tutum ve davranışlar artık hakimin takdir yetkisi kapsamında indirim sebebi sayılamayacaktır. Ayrıca takdiri indirim sebeplerinin gerekçesi de nihai kararda açıkça belirtilmesi gerekecektir.

KADINA KARŞI İŞLENEN SUÇLARIN CEZASI AĞIRLAŞTIRILDI;

Yapılan bir başka önemli değişiklik ise kadına karşı işlenen; kasten öldürme, kasten yaralama, işkence, eziyet ve tehdit suçlarında caydırıcılığın artması adına ceza miktarları önemli ölçüde artırılmıştır.

Yeni düzenleme ile kasten öldürmenin kadına karşı işlenmesi halinde eski düzenlemede yer alan müebbet hapis cezası yerine ağırlaştırılmış hapis cezası, kasten yaralamanın kadına karşı basit tıbbi müdahale ile giderilebilecek şekilde işlenmesi halinde alt sınırın 4 aydan 6 aya, işkence suçunda 3 yıl olan alt sınırın kadına karşı işlenmesi halinde 5 yıla, eziyet suçunda 2 yıl olan alt sınır kadına karşı işlenmesi halinde 2 yıl 6 aya ve tehdit suçunda 6 ay olan alt sınır kadına karşı işlenmesi halinde 9 aya çıkarıldı.

KADINA VE SAĞLIK ÇALIŞANINA KARŞI ŞİDDET UYGULAYAN KİŞİ ARTIK TUTUKLU YARGILANACAK

Ceza Muhakemeleri Kanunu Madde-100/2’de yapılan değişiklikle birlikte; kadına karşı ve sağlık çalışanlarına görevleri nedeniyle kasten yaralama suçunun işlenmesi halinde, katalog suçlar kapsamında tutuklama nedeni olarak sayılacaktır. Kanun değişikliği ile birlikte; artık kadına ve sağlık çalışanına şiddet uygulayan kişi serbest bırakılmayacak, katalog suçlar kapsamına tutuklu yargılanacaktır.

Ayrıca kasten yaralama suçunun; beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak kişiye karşı ve canavarca hisle işlenmesi halinde yine katalog suç dahilinde tutuklama nedeni sayılacaktır.

“ISRARLI TAKİP” SUÇU TÜRK CEZA KANUNU’NA EKLENDİ

Yapılan yeni değişiklik ile birlikte “ısrarlı takip” olarak adlandırılan yeni bir suç tipi Türk Ceza Kanunu-123/A ek maddesi ile mevzuatımıza eklenmiştir. Bu suç tipi ile birlikte; ısrarlı bir şekilde fiziken veya bilişim sistemleri ve iletişim araçları üzerinden (sosyal medya, SMS vb.) ya da üçüncü kişiler üzerinden temas kurmak üzere bir kişi üzerinde huzursuzluk oluşturmasına veya kendisinin ya da yakınlarının güvenliğinden endişe duymasına neden olan kişi 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacaktır.

Bu yeni suç tipi sayesinde; özellikle sosyal medya üzerinden veya fiziken takip ederek rahatsızlık veren kişiler açısından caydırıcılığı olacaktır. Ayrıca suçun; çocuğa, boşandığı eşe, uzaklaşma kararı olan kişiye ve iş yerini, konutunu değiştirmesine ya da okulunu veya işini bırakmasına neden olması halinde ceza miktarı artırılacaktır.  Suçun kovuşturulması şikayete bağlı olacak ise de uzlaşma hükümleri bu suç tipinde uygulanmayacaktır.

MAĞDUR VE ŞİKÂYETÇİ KADINLARIN, ÜCRETSİZ AVUKAT İSTEME HAKLARI GENİŞLETİLDİ

Yapılan bir başka önemli değişiklik ise; mağdur, şikâyetçi ve katılan haklarını düzenleyen Ceza Muhakemeleri Kanunu 234. ve 239. Maddelerinde olmuştur. Kadınların ücretsiz avukat isteme hakkı, daha önce cinsel saldırı ve cinsel istismar suçları ile alt sınırı 5 yıldan fazla hapis cezası olan suçlarla sınırlandırılmışken, yapılan değişiklik ile birlikte; ısrarlı takip suçları ile kadına karşı işlenen kasten yaralama, işkence ve eziyet suçlarında da artık kadınlara baro tarafından ücretsiz avukat isteme hakları getirilmiştir.”

28 May 2022 - 13:32 Kayseri- Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günaydın Kayseri Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günaydın Kayseri hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günaydın Kayseri editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günaydın Kayseri değil haberi geçen ajanstır.